آیا تاکنون ثبت نام نکرده اید؟

سامانه داوری

تاریخ های مهم

ارسال مقالات96/11/22

طرح های پیشنهادی برای برگزاری کارگاه های آموزشی96/11/01

اعلام نتایج داوری مقالات96/12/06

تاریخ کنفرانس97/01/19

آمار بازدید

کاربران آنلاین 27

بازدید روزانه 240

بازدید کل 204445

کارگاههای موازی با کنفرانس

به اطلاع شرکت کنندگان محترم می رساند، دبیرخانه کنفرانس کارگاههای تخصصی رباتیک به شرح ذیل را برگزار می نماید؛

 

جناب آقای دکتر علیرضا بهراد (دانشیار، دانشگاه شاهد)

عنوان کارگاه : روشهاي جرم کاوي و تشخيص جعل در تصاوير و ويدئوهاي دیجیتال  

Forgery Detection and Forensics in Digital Images and Videos

چکيده : امروزه توسعه سيستم­هاي مبتني برفناوري اطلاعات و ارتباطات، وجود و دسترسي راحت به تجهيزات تصويربرداري و نرم افزارهاي ويرايش تصوير، دستکاري و جعل تصوير و ویدئو های دیجیتال را افزايش و اعتماد عمومي به محتواي تصاوير و ويدئوهاي ديجيتال را  به نحو چشمگيري کاهش داده است. در چنین شرایطی و با وجود نرم‌افزارهای متعدد دستکاری تصویر و ویدئو، اعتبارسنجی داده‌های ویدئویی و تصویری به خصوص برای استفاده به عنوان سند رسمی بسیار حیاتی است. با توجه به اهمیت این موضوع و علیرغم عمر کوتاه تحقیقات در زمینه آشکارسازی و تشخیص دستکاری در تصاویر و ویدئوهای دیجیتال، روش‌های متعددی  برای این امر معرفی شده است.

روش‌های مختلفی برای تشخیص جعل و دستکاری در تصاویر دیجیتال ارائه شده است. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش‌های تشخیص اثرات دوربین در تصویر، ردپاها و اثرات فشرده سازی، و عدم سازگاری هندسی اشاره کرد. با استفاده از این روش‌ها می‌توان نسبت به احراز هویت تصویر، یا دستکاری تصویر اقدام نمود و در برخی موارد محل دستکاری را بدون نیاز به اطلاعات اضافی توسط صاحب محتوا تعیین کرد.

در روشهای تشخیص مبتنی بر اثرات دوربین، مطالعات برروی اثرهای به جا گذاشته دوربین در طول روند اکتساب تصاویر، صورت می‌گیرد که می‌توان به روشهای مبتنی بر نویز ضرب شونده ایجاد شده توسط سنسورهای CCD/CMOS که نویز غیریکنواختی پاسخ تصویر برداری (PRNU) نام دارد، اشاره کرد.

تحقیقات قابل توجهی نیز در حوزه تشخیص دستکاری و جرم‌کاوی با استفاده از اطلاعات کدگذاری تصاویر به دلیل طبیعت با اتلاف فشرده سازی انجام شده است. فشرده سازی اثرات منحصر بفردی بر روی تصاویر به جای می‌گذارد. این ردپاها به تحلیلگر دستکاری اجازه می‌دهد تا در مورد فشرده‌سازی تصویر و نوع رمزنگاری و پارامترهای آن و اینکه آیا تصویردستخوش مراحل فشرده‌سازی چندگانه شده است، اطلاعات لازم را استخراج کند.

مغز انسان در محاسبه افکنش‌  تصویری و چشم انداز توانایی بالایی ندارد لذا بسیاری از تصاویر جعلی حاوی تناقضاتی درسطح فیزیکی و هندسی  (به عنوان مثال در نور، سایه، چشم انداز، و غیره) هستند. این نوع از تجزیه و تحلیل یک ابزار قدرتمند برای تأیید یکپارچگی تصاویر بشمار می‌آید ولی به کارگیری از این روش به صورت کاملاً اتوماتیک بسیار دشوار است. یکی از مزایای اصلی این روش این است که از ویژگی‌های سطح پایین تصاویر نسبتاً مستقل است، لذا به خوبی برای تصاویر به شدت فشرده و یا با کیفیت پائین مناسب است.

تغییرات و دستکاری در ویدئو در دو حوزه‌ی درون فریم و میان فریم صورت می‌گیرد که برای تشخیص می‌بایست از روش‌های مختص به آنها استفاده نمود. تغییرات درون فریمی شباهت بسیاری با حوزه‌ی تصویر دارد و عملاً با هر فریم به صورت یک تصویر برخورد می‌شود. اما عمده‌ی تفاوت در روش‌های دستکاری تصویر و ویدئو در تغییرات میان فریمی ویدئوها است، این تغییرات با درج، حذف و یا جابجایی فریم‌های یک رشته‌ی ویدئویی همراه می‌باشد.

در جرم کاوی تصاویر ویدئویی نیز فرض بر این است که ایجاد تغییر چه در حوزه مکان (درون فریمی) و چه در حوزه زمان (میان فریمی) اثرات و رد پاهایی از خود بجای می‌گذارد که با آشکارسازی آنها تغییرات ایجاد شده آشکار و در صورت امکان محل وقوع تغییرات نیز گزارش می‌شود. توجه به اینکه حجم داده در تصاویر ویدئویی بالاست، برای ذخیره سازی و یا ارسال در محیط مجازی بایستی بر روی آن فشرده سازی صورت گیرد و با توجه به ماهیت با اتلاف اکثر الگوریتم‌های فشرده سازی اثراتی از آنها در محتوای ویدئو بجای می‌ماند که از آنها برای پیگیری سابقه‌ی جعل فایل ویدئویی می‌توان استفاده نمود.

 هدف این کارگاه آشنایی شرکت کنندگان با روشهای مختلف تشخیص جعل و جرم کاوی در تصویر و ویدئو و مبانی علمی آنها می‌باشد.

به علت محدودیت ظرفیت اسامی خود را جهت ثبت نام  به دبیرخانه کنفرانس اعلام فرمایید. ساعت و محل دوره متعاقباً اعلام می گردد

مهلت ثبت نام : 17 فروردین 1397

محل ثبت نام: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات، انجمن علمی مهندسی کامپیوتر، اتاق 206، ارسال ایمیل ثبت نام به آدرس workshop@qiau.ac.ir

تاریخ برگزاری کارگاه: 19 فروردین 97، ساعت 10:30 الی 13:30، دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات اتاق 114


جناب آقای دکتر خلیل عالیپور (استادیار، دانشگاه تهران)

عنوان کارگاه : ربات‌های پايه متحرک چرخ‌دار: مدل‌سازی و کنترل  

Wheeled Mobile Robots: Modeling and Control

چکيده : برخلاف رباتهای پايه ثابت، ربات های پايه متحرک فضای کاری نامحدودی دارند. اين نوع رباتها دارای انواع مختلفی هستند. از ميان اين نوع ربات ها، ربات های پايه متحرک چرخدار، به واسطه ی سادگی، سرعت بالا و بهروری بالا در مصرف انرژی، نسبت به انواع ديگر، بسيار مورد توجه قرار گرفته اند. در اين کارگاه آموزشی، ابتدا با انواع ربات های پايه متحرک و مزايا و معايب هر ساختار آشنا مي‌شويم. سپس، با انواع ساختارهای ربات‌های چرخ‌ دار و انواع متفاوت چرخ آشنا مي‌شويم. از آنجا که برای شبيه‌سازی، بهينه‌سازی و کنترل به معادلات حرکت اين نوع ربات‌ها نياز داريم، در ادامه، معادلات سينماتيک و ديناميک اين نوع از ربات ها استخراج شده و چند نوع ساختار مختلف معادلات حرکت اين نوع از سيستمها معرفی مي‌گردد. قابليت حرکت سيستم‌های چرخ‌دار برای حالتی که قيود عدم لغزش در چرخها وجود دارد مورد تحليل قرار گرفته و معادلات حرکت سيستم با دو فرض غلتش ناب و وجود لغزش در چرخ‌ها استخراج مي‌گردد. در ادامه، برخی از الگوريتم‌های مختلف جهت کنترل حرکت اين نوع سيستمها ارايه مي‌گردد. در انتهای اين کارگاه نيز، برخی از زمينه های تحقيقاتی آتی مورد بحث قرار مي‌گيرد.

به علت محدودیت ظرفیت اسامی خود را جهت ثبت نام  به دبیرخانه کنفرانس اعلام فرمایید. ساعت و محل دوره متعاقباً اعلام می گردد

مهلت ثبت نام : 17 فروردین 1397

محل ثبت نام: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات، انجمن علمی مهندسی کامپیوتر، اتاق 206، ارسال ایمیل ثبت نام به آدرس workshop@qiau.ac.ir

تاریخ برگزاری کارگاه: 19 فروردین 97، ساعت 15:00الی 17:00، دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات اتاق 115

تا همایش

0

تا همایش

پوستر همایش

حامیان مالی

به پرداخت ملت